Portal_background_image

آئين روز ملي مزرعه لوبيا در شهرستان خمين برگزار شد

آئین روز ملی مزرعه لوبیا با حضور کشاورز معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی ، احمد طهرانی فرماندار شهرستان خمین ، آنجفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و تعدادی از کارشناسان ، محققان ، مروجان و بهره برداران حوزه کشاورزی از استان های مختلف کشور در محل پردیس تحقیات و آموزش لوبیای شهرستان خمین برگزار شد .

در این آئین فرماندار شهرستان خمین اظهار داشت : تولید لوبیا یکی از برندهای کشاورزی این شهرستان است اما، خشکسالی در ۲ دهه اخیر چالش هایی را برای تولید این محصول و دیگر تولیدات کشاورزی  ایجاد کرده است.

 احمد طهرانی در ادامه افزود: کشاورزان سربازان خط مقدم حوزه اقتصادی کشور هستند چراکه امنیت غذایی را که پیوستگی تنگاتنگ با سلامتی و بهداشتی جامعه دارد تضمین می کنند.

وی ادامه داد: خرید گندم و پرداخت های خرید امسال با برنامه ریزی های انجام شده باعث رضایتمندی گندم کاران شده است.

فرماندار شهرستان خمین با اشاره به اینکه در سال های قبل ازخشکسالی سطح زیرکشت لوبیادرخمین چهار هزار و ۵۰۰ هکتار بود، گفت:  با بارش های مطلوب بهار امسال  سطح زیرکشت به سه هزار و ۸۰۰ هکتار رسیده است.

احمد طهرانی افزود: ۸۰ درصد کشت بهاره خمین به لوبیاقرمز، چیتی و سفید تعلق دارد.

در ادامه معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: بیش از ۱۲۰ میلیارد مکعب کسری آب منابع زیر زمینی در کشوروجود دارد که این مهم تسریع در استفاده از شیوه های نوین آبیاری را دو چندان کرده است.

عباس کشاورز در ادامه افزود: با وجود بارندگی های مطلوب بهاره جبران کسری آب ذخایر زیرزمینی صورت نگرفته و کشاورزان باید تغییر الگوی کشت را با محوریت محصولات کم آب بر جدی بگیرند.

وی ادامه داد: بخش زیادی از منابع آبی ناشی از بارش های بهاره نتوانست به لایه های زیرزمینی برسد و بخش عمده آن در مناطقی بود که آب حاصله به خارج از محدوده کشور رفت. 

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: برای جبران کسری آب ذخایر زیر زمینی لازم است  شیوه های نوین آبیاری محصولات کشاورزی، تغییر الگوی کشت به روشهای گلخانه ای وکم آب بر در دستور کار باشد. 

کشاورز گفت: با وجود تنگناهای اقتصادی وضعیت کشاورزی کشور قابل قبول است و در تولید هیچ محصولی مشکل اساسی وجود ندارد.
وی افزود: بر اساس سیاست های کلان تلاش شده که در محصولاتی که تولید داخلی با کمبود مواجه است بیش از حاد شدن نیاز واردات صورت بگیرد تا مردم با مشکلی در امنیت غذایی مواجه نباشند.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: اولویت جهاد کشاورزی بر حمایت تولید داخل است واگر صادراتی صورت می گیرد همه تلاش گذاشته شده تامحصولات زراعی تولید داخل آسیب نبیند.

کشاورز ادامه داد: با وجود حمایت کم از بخش کشاورزی اما این بخش در زمان تحریم به اقتصاد کشور کمک کرده است.

وی توضیح داد: مدیریت آب، خاک در کشورنیازمند بازنگری است و عملکرد پایین محصول در سطح از  چالش های بخش کشاورزی محسوب می شود که گام های اساسی برای حل این معضلات شروع شده است.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد:  برخلاف ادعای اشتباه برخی از افراد بخش کشاورزی علت کم آبی کشور نیست بلکه این کم آبی دلایل بسیاری دارد.

کشاورز افزود: شهرستان خمین یکی از مناطق بی بهره از آب های زیرزمینی است و تولید لوبیا در این شهرستان به یک پنج کاهش پیدا کرده است.

وی ارایه راهکار عملیاتی برای حل کم آبی را مهمترین وظیفه سیاستگذاران بخش کشاورزی و ایستگاه های تحقیقیاتی بیان کرد.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: سطح زیر کشت ایستگاه تحقیقات لوبیای خمین با هدف کاهش مصرف آب از ۱۶ هزار متر مکعب به ۶ هزار مترمکعب کاهش پیدا کرده است.

کشاورز ژنتیک و ماده آلی خاک را مهمترین عوامل کاهش مصرف آب در زراعت دانست و گفت: سیستم آبیاری، مکانیزاسیون و روش های نوین در کاهش مصرف آب تاثیرگذار است.

وی  اظهار داشت: ژنتیک تهدیداتی نظیر قحطی و گرسنگی را  جهان حل کرده است و تا کنون ۵۱ رقم محصولات جدیدلوبیا در کشور رونمایی شده است که باید دایره تلاش های علمیدر این حوزه گسترده تر شود.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: کشاورزانی که ماده آلی خاک خوبی دارند عملکرد بالا، مصرف پایین آب و هزینه تولید کمتری دارند و دغدغه تغییرات جوی را ندارند.

کشاورز تصریح کرد: در تولید بیشتر محصولات کشاورزی نظیر لوبیا متوسط عملکرد از حد انتظار پایین تر است.

وی افزود: کشت لوبیا آب زیادی می خواهد و لوبیاکاران انتظار درآمد بیشتری دارند، به همین علت محصولات پردرآمدتر را کشت می کنند. 
معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: سیاست وزراتخانه بز واردات با ارز نیمایی است و مواد غذایی نظیر گوشت، کره، نخود و چای نیز با ارز نیمایی وارد شده است و واردات شکر و برنج بر اساس این نرخ ارزی در حال پیگیری است.

کشاورز اضافه کرد: ۶ محصول در ابتدای امسال وارد شد و نخودکاران نیز نگران قیمت نباشند چرا که قیمت ها در این حوزه واقعی می شود.

وی توضیح داد: قیمت کود و بذر گران است و تامین نهاده ها  اولویت وزارت کشاورزی و دولت است.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: تولید نهاده ها داخلی قوی و شرکت های دانش بنیان می توانند مشکل تولید نهاده ها را حل کنند.

کشاورز با اشاره به اینکه برخی افراد با ارز نیمایی کالای موردنیاز کشور را وارد نکردند، گفت: دولت برای حل این مشکل از وارد کنندگان ۵۰ درصد بیشتر از مبلغ مورد نیاز برای واردات ضمانت دریافت می کند.

وی افزود: قیمت محصولات وارداتی با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی باید کنترل شود.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد:کود وارداتی امسال ۵۲ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است و کشاورزان دغدغه کمبود کود را نداشته باشند.

کشاورز تصریح کرد: در روز ملی مزرعه لوبیا آزمایشگاه ها و ایستگاه های تحقیقاتی دستاوردهای خود را به کشاورزان ارایه می دهند.
وی گفت: کشاورزان ایرنی باهوش هستند چراکه در سخت ترین شرایط محصولات کشاورزی را تولید می کنند.

۳۰۰ کارشناس، محقق ، مروج و بهره برداران حوزه کشاورزی از استان های اصفهان، لرستان، قم ، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری، ، کرمانشاه، همدان، فارس و زنجان  در آیین گرامیداشت روز مزرعه ملی لوبیا شرکت کردند.

گالری تصاویر

مراسم روز ملی مزرعه لوبیامراسم روز ملی مزرعه لوبیامراسم روز ملی مزرعه لوبیامراسم روز ملی مزرعه لوبیا

دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری خمین


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها