Portal_background_image

جاذبه هاي طبيعي و گردشگري

جاذبه های گردشگری شهرستان خمین : 

بيت امام خميني (ره )

 

اين بنا در محله سه پل شهر خمين و در شمال رودخانه خمين در حدود 170 سال پيش ساخته شده است. سيد احمد جد حضرت امام بعد از مهاجرت به خمين اين عمارت رابه مبلغ يکصد تومان در تاريخ 15 ربيع الثاني 1255 هجري قمري به مساحت حدود 4300 متر مربع از شخصي به نام محسن خان خريداري مي نمايد.

بيت پدري امام (ره) از جمله محدود منازل قديمي ايران است که از 4 حياط برخوردار بوده است. اتاق هاي زمستان نشين و تابستان نشين، آشپزخانه، تالار، شبستان، گلخانه، جلو خان، برج، انبار، باربند، طويله، آبنما، باغچه، هشتي و راهرو، از جمله بناهاي ساخته شده در اين مجموعه است. هر يک از 4 حياط با اتاق هاي اطراف آن کاربردي خاص داشته است. چنانکه از حياط بيروني براي تدريس و جلسه هاي گفتگو در مورد مباحث ديني استفاده مي شده و از حياط اندروني براي زندگي خانواده مرحوم حاج شيخ مصطفي پدر امام خميني (ره) استفاده مي شده است.  حضرت امام در يکي از اتاق هاي حياط ورودي نيستان متولد شده است. اين مجموعه در تاريخ 9/1/1378 به شماره 2295 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

سنگ نگاره ها

يکي از مهمترين و شايد کاملترين مجموعه هاي سنگ نگاره کشور که در خمين قرار دارد، نمادها، کتيبه ها و سنگ نگاره هاي تاريخي منطقه تيمره است، اين نگاره ها که ناشي از تجربيات عيني و باورهاي اعتقادي و فرهنگي نياکان ما مي باشد بر دل صخره هاي متعددي در بخش جنوبي استان مرکزي ديده مي شود. 

آن زمان که خط و نگارشي وجود نداشته و آدمي مجبور بوده ، مجموعه اطلاعات معيشتي و شکار، حفاظت، و اعلام خطر، آيين و رسومات و شيوه زندگي را از طريق نقش و نگاره ها به ديگران منتقل نمايد، اين سنگ نگاره هاي انحصاري بوجود آمده است. با مروري بر صفحه هاي صخره اي سخت منطقه خمين و گلپايگان در مي يابيم که چگونه انسان هاي اوليه دانش و تجربه کسب شده خود را از طريق اين نمادها به نسل هاي بعد از خود انتقال داده اند.

 

قلعه سالار محتشم

اين قلعه در شهر خمين و مربوط به دوره قاجار است که از نظر ساخت کالبدي و معماري  بسيار  ارزنده  مي باشد. سبک معماري، تزئينات و فضاي  داخلي، اسکلت ساختماني و نوع مصالح به کار رفته آن را به صورت يک اثر معماري بي نظير در آورده است. بنا بر شواهد وسعت اين قلعه در گذشته بسيار بيشتراز وضعيت کنوني بوده است. در حال حاضر اين بنا داراي ديوار هاي بلند در چهار طرف  است  که در سمت  جنوب آن بر روي يک ديوار يک اثر تزئيني بنام کلاه فرنگي  وجود  داشته   که  محوطه  و ساختمان  اصلي  را   تشکيل  مي داده است.

 

ساختمان اصلي شامل چند اتاق تو در تو است که  فضاي داخلي توسط رف ها و مجسمه هايي که نشان از فرهنگ منطقه  ندارد  تزئين شده است. در يکي از اتاق ها اسناد و عکسهاي متعلق به خاندان سالارالدوله، زينت ديوار شده است. در جلوي اتاق ها يک ايوان بزرگ قرار داشته که از دو طرف پلکان به حياط ارتباط دارد. نماي بيروني ساختمان اصلي بوسيله ستونهاي گچبري زيبا و سر در هاي مزين شده، بسيار جلب توجه مي کند.

کبوترخانه ها

در منطقه جغرافيايي خاصي از روستاهاي کمره، ساختمان هاي  منفرد، بزرگ و کنگره داري ساخته شده است که اکثر آنها در ميان زمينهاي مزروعي و گندمزارها و در اطراف رودخانه قرار گرفته اند.بناهاي کنگره داري که نوار سفيدي از گچ در چهار طرف ديوارها وکنگره هاي اطراف سقف آنها کشيده شده و دسته هاي کوچک و بزرگ کبوتر در حول و حوش آن در پروازند يا روي تيرک هاي آن نشسته اند. کشاورزان بدين روش از فضله هاي اين کبوتران براي تقويت زمينهاي کشاورزي خويش ياري مي گيرند. کبوترخانه رازان اخيرا  توسط سازمان ميراث فرهنگي مورد بازسازي قرار گرفته است.


مطالب ویژه
آخرین اخبار دفاتر استانداری

آخرین اخبار بخشداری ها