Portal_background_image

جشنواره زعفران و گياهان دارويي در شهرستان خمين برگزار شد

جشنواره زعفران و گیاهان دارویی شهرستان خمین با حضور میر عرب معاون برنامه ریزی و بین الملل گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی ، احمد طهرانی فرماندار شهرستان خمین ، رضایی نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی ، آنجفی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی ، تعدادی از مسئولان دستگاه اجرایی و جمع کثیری از کشاورزان و زعفران کاران شهرستان در محل سالن اجتماعات بیت قدیمی حضرت امام (ره) در خمین برگزار شد .

در این آئین فرماندار شهرستان خمین اظهار داشت : در سالهای اخیر خمین با بحران کم آبی مواجه شده که این بحران لطمه های اقتصادی به کشاورزان وارد کرده است.

احمد طهرانی افزود: تغییر الگوی کشت با توجه به منابع محدود آب های زیر زمینی و افزایش در آمد کشاورزان ضروری است.

وی در ادامه با بیان اینکه روستائیان از سرمایه های کوچک برخوردارند و درآمد آنها بر اساس اقتصاد معیشتی است گفت : کشت محصولاتی مانند زعفران نیازمند هزینه اولیه بالایی است چرا که بعد از گذشت سه تا چهار سال به باردهی مطلوب و افزایش درامد می رسد .

فرماندار شهرستان خمین افزود :  دولت در این زمینه زعفران کاران را با تسهیلات ارزان قیمت در قالب تسهلیات اشتغال پایدار روستایی موردحمایت قرار می دهد.

وی ادامه داد: در شهرستان خمین تاکنون 100 میلیارد  ریال تسهیلات اشتغال پایدار روستایی پرداخت شده که بخشی از آن در حوزه گیاهان  دارویی و  زعفران کاری  است.

در ادامه معاون برنامه ریزی و بین الملل گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت:135 تن زعفران خشک در هفت ماه امسال از کشور به کشورهای دیگر صادر شد.

جواد میر عرب در ادامه افزود: این میزان صادرات محصول 178 میلیون دلار ارزآوری و تولید ثروت عاید کشور کرده است .

وی اظهارداشت: حجم  صادرات  محصول زعفران از نظر وزنی 48 درصد و از نظر دلاری 27 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال در هفت ماه امسال افزایش یافته است .

معاون برنامه ریزی و بین الملل گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: سطح زری کشت زعفران در کشور 108 هزار هکتار است و پیش بینی می شود 400 تن زعفران خشک از این سطح امسال در کشور برداشت شود.

میر عرب ادامه داد: پارسال 367 تن زعفران در کشور تولید شد که  263 تن آن به کشورهای هدف صادر شد که پیش بینی می شود صادرات و تولید امسال افزایش یابد.

وی تصریح کرد: شرایط کشور با کاهش منابع آبی  ویژه است و  برای افزایش بهره وری  باید الگوی کشت تغییر کند وعفران گیاه ارزشمند و استراتژیکی است که به دلیل نیاز ابی کم ، اشتغالزایی و ارزآوری بالا برای مناطق کم آب توصیه می شود.

معاون برنامه ریزی و بین الملل گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: رویکرد وزارت کشاورزی تولید است و رنجیره ارزش زعفران به وزارت بازرگانی منتقل شده است.

میر عرب افزود: بازاریابی در تولید زعفران باید دیده شود چرا که توسعه و افزایش تولید زعفران نیازمند بازاریابی مناسب است.

وی افزود: برای ورود به بازارهای جهانی تولید باید استاندارد و با بسته بندی مناسب و برند عرضه شود

وی با بیان اینکه دولت از بهره برداران زعفران و گیاهان دارویی با جدیدت حمایت می کند افزود: این حمایتها در قالب پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی ، تدارک بذر زعفران و ارائه خدمات مشاوره ای است .

در ادامه نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: پایه و اساس خود کفایی محصولات کشاورزی است و دشمنان در صدد این هستند که کشور به خود کفایی در تولید محصولات کشاورزی نرسد .

محمد ابراهیم رضایی افزود: وزیر جهاد کشاورزی دستاوردهای خوبی داشته است و در زمره یکی از وزارتخانه های موفق قرار دارد و بخش کشاورزی از رونق چشمگیری برخوردار شده است.

وی اظهارداشت: تولید بیشتر محصولات اساسی به رکورد بی ‌سابقه ای رسید و خودکفایی گندم در 2 سال اخیر در تاریخ کشور به‌عنوان افتخاری بزرگ برای مدیریت کلان کشور به ثبت رسید.

وی بیان کرد: وزارت کشاورزی وزیری جهادی دارد که با جدیدت از کشاورزان حمایت  می کند و نمایندگان مجلس نیز از این وزیرحماتی می کند.

وی تاکید کرد: کشت گیاهان کم آب بر در شرایط کنونی بسیار با اهمیت است و یکی از این گیاهان کم بر با ارزش افزوده بالا زعفران است.

نماینده مردم خمین  در خانه ملت افزود: کشور چین با استفاده از روشهای علمی رقیب محصول زعفران ایران شده که می طلبد  با تشکیل یک مجتمع تولیدی و استفاده از فناوری جایگاه ایران در تولید و بازاریابی محصول زعفران ارتقا ایبد.

در ادامه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت : سطح زیر کشت زعفران در استان مرکزی 200 هکتار است که بیشترین سطح زیر کشت و تولید مربوط به شهرستان خمین است .

آنجفی افزود: میانگین تولید زعفران بین سه و نیم تا چهار کیلوگرم در هکتار است که پیش بینی می شود 800 کیلوگرم زعفران خشک در این استان امسال تولید و روانه بازار مصرف شود.

وی افزود: کشت گیاهان دارویی ، زعفران و گل محمدی در این استان روبه افزایش است چرا که استان با کاهش بارندگی و کمبود منابع ابی مواجه است و تغییر الگوی کشت و تولید  محصولات کم آب بر با ارزش افزوده بالا در دستور کار قرار گرفته است.

وی ادامه داد: باید تفکر در کشاورزان تغییر یابد و کشتهای رایج جای خود را به  کشتهای جدید و تولید محصولات کم آب بر دهد و لازمه این امر تغییر در تفکر و نگرش کشاورزان است .

وی گفت: برای تحقق این امر طرحهای ترویجی کشت گیاهان دارویی ، زعفران و گل محمدی با جدیت اجرا می شود و اجرای این طرحها باعث افزایش سطح زیر کشت شده است .

در پایان این آئین از تعدادی از زعفران کاران نمونه شهرستان خمین نیز با اهدای لوح سپاس و هدایایی تجلیل شد .

گالری تصاویر

جشنواره زعفرانجشنواره زعفرانجشنواره زعفرانجشنواره زعفرانجشنواره زعفرانجشنواره زعفرانجشنواره زعفرانجشنواره زعفرانجشنواره زعفرانجشنواره زعفران

دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری خمین


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها