Portal_background_image

جلسه انجمن كتابخانه هاي شهرستان خمين برگزار شد

جلسه انجمن کتابخانه های شهرستان خمین به ریاست احمد طهرانی فرماندار شهرستان خمین و با حضور حجت الاسلام والمسلمین دانشی مدیر کل کتابخانه های عمومی استان ، شریفی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و اعضای شهرستانی انجمن در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد .

در این جلسه فرماندار شهرستان خمین اظهار داشت : فرهنگ سازی در حوزه کتاب نیازمند برنامه ریزی منسجم در نظام آموزشی است تا از ظرفیت گسترده آموزش و پرورش برای ترویج فرهنگ مطالعه بهره گیری شود.

احمد طهرانی افزود: 18 هزار دانش آموز مشغول به تحصیل در مراکز آموزشی خمین باید تا پایان امسال عضو کتابخانه های عمومی این شهرستان شوند.

وی با اشاره به فعالیت 6 باب کتابخانه عمومی در مناطق شهری و روستایی خمین، ادامه داد: همزمان با هفته کتاب دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی با هدف عضویت دانش آموزان در کتابخانه و آشنایی با فضای این اماکن فرهنگی از کتابخانه های عمومی شهرستان بازدید کردند.

فرماندارشهرستان خمین تاکید کرد: باید از ظرفیت کتابخانه ها و فضای فیزیکی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان برای کاهش آسیب های اجتماعی استفاده کرد.

احمد طهرانی با اشاره واقع شدن کتابخانه سرداران شهید این شهرستان در طبقه فوقانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: در پنج سال اخیر به دلیل افزایش حجم کتاب و مخازن کتاب مشکلاتی در این مکان ایجاد شده است.

وی افزود: ساختمان جدید این کتابخانه جدید در پارک فضیلت خمین جانمایی شده است اما به دلیل قرار داشتن در فضای سبز مشکلاتی برای ساخت آن وجود دارد.

فرماندار خمین تاکید کرد: شورای اسلامی شهر باید در مدت یک هفته نسبت به معرفی مکانی مناسب برای احداث کتابخانه سرداران شهید این شهرستان اقدام کند.

در ادامه مدیر کل کتابخانه های عمومی استان نیز اظهار داشت : سرانه فیزیکی کتابخانه های این استان چهار و نیم مترمربع کمتر از استاندارد کشوری است.

وی در ادامه افزود : استاندارد سرانه فیزیکی کتابخانه ها هشت مترمربع تعیین شده در حالی که از این استان سه و نیم متر مربع است و امید می رود که تا افق 1404 سرانه تمام کتابخانه ها باید به حد استاندارد برسد.

حجت الاسلام والمسلمین دانشی اظهار داشت: 30 نفر در انجمن خیران کتابخانه ساز استان مرکزی عضو هستند و کمک آنان در ایجاد کتابخانه های عمومی و افزایش سرانه فیزیکی این مکان های فرهنگی تاثیرگذار است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی اظهار داشت: 83 باب کتابخانه شامل 73 کتابخانه نهادی و 10 کتابخانه مشارکتی در این استان به علاقه مندان به کتاب خدمات ارایه می دهند.

وی گفت: از 80 هزارنفر مراجعه کننده به کتابخانه های عمومی استان بیش از 50 هزار نفر عضو فعال هستند.

وی تصریح کرد: یک میلیون و 200 هزار جلد کتاب در عناوین مختلف برای مطالعه توسط اقشار مختلف جامعه در کتابخانه های عمومی استان موجود است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی افزود: کتابخانه های استان مرکزی در شاخص های شمارگان کتاب، زیربنا، تعداد اعضا و امانت در زمره 10 استان برتر کشور است.

حجت الاسلام والمسلمین دانشی ادامه داد: ترویج فرهنگ مطالعه با دسترسی آسان همه قشرهای جامعه به کتاب و فضای مطالعه میسر می شود و همکاری نهاد کتابخانه ها و دستگاه های متولی امور فرهنگی در این زمینه ضروری است.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان مرکزی افزود : سرانه فیزیکی کتابخانه در خمین کمتر از میانگین استان است و این شهرستان ظرفیت شهری بیش از 2 کتابخانه عمومی را دارد.

حجت الاسلام والمسلمین دانشی افزود: انتظار می رود خیران در این شهرستان نسبت به ایجاد کتابخانه و افزایش سرانه فیزیکی عملکرد بهتری داشته باشند.

در ادامه مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان نیز اظهار داشت : کتابخانه های عمومی نقش تاثیرگذاری در توسعه فرهنگی و اجتماعی هر جامعه ای دارند.

محسن شریفی افزود: فرصت ساخت کتابخانه در زادگاه امام راحل نباید به دلیل اختلاف بر سر مکان از دست برود.

وی ادامه داد: می توان از ظرفیت خیران برای ایجاد اماکن فرهنگی وهنری نظیر کتابخانه ونگارخانه در این شهرستان استفاده کرد.

گالری تصاویر

انجمن کتابخانه هاانجمن کتابخانه هاانجمن کتابخانه هاانجمن کتابخانه هاانجمن کتابخانه ها

دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری خمین


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها