Portal_background_image

جلسه ستاد بازآفريني پايدار شهري شهرستان خمين برگزار شد

جلسه ستاد بازآفرینی پایدار شهری شهرستان خمین به ریاست احمد طهرانی فرماندار شهرستان و با حضور متقی معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار ، یاریجانی رئیس دادگستری شهرستان و تعدادی از مسئولان دستگاه های اجرایی مرتبط در شهرستان در محل فرمانداری برگزار شد .

در این جلسه فرماندار شهرستان خمین اظهار داشت : نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و افزایش کیفیت زندگی در بافت های ناکارآمد از اهداف اجرای طرح های بازآفرینی شهری است.

احمد طهرانی در ادامه افزود: عمومی کردن دغدغه احیای بافت های فرسوده و مشارکت مردم در بهسازی و نوسازی محلات فرسوده با استفاده از ظرفیت های سمن ها، نخبگان و معتمدان محلی در بازآفرینی ضروری است.

وی بیان کرد : اگر چه هنوز سکونت گاه های غیر رسمی و محدوده های حاشیه نشین این شهر مشخص و مصوب نشده است اما برای اجرای طرح باز آفرینی، محلات هدف باید شناسایی و اولویت بندی شوند.

در ادامه شهردار خمین نیز اظهار داشت : 30 درصد جمعیت شهر در بافت های فرسوده در 20 محله سکونت دارند که از این 20 محله 13 محله در حوزه بازآفرینی تعریف شده است.

ابوالفضل مرتضیان در ادامه افزود: برای بازآفرینی سه محله در اولویت قرار دارد که نیازمند تامین پنج هزار و 400 تن قیر است.

وی ادامه داد: یک میلیارد و 810 میلیون ریال یارانه برای صدور پروانه ساخت در محل های اولویت دار اجرای طرح بازآفرینی پرداخت شده است.

مرتضیان گفت: برای اجرای طرح بازآفرینی در خمین طرح های مطالعاتی اجرا شده و بهسازی و نوسازی بافت فرسوده به منظور کنترل پهنه‌های شناسایی شده، در دستور کار است.

وی ادامه داد: بافت فرسوده شهر در قالب سه پهنه قدیم، میانی و پیرامونی به منظور احیای کالبدی، انسجام هویتی و رونق اقتصادی تدوین شده است. 

وی توضیح داد: در گام نخست محدوده بافت فرسوده خمین با نگاه کارشناسی و با تخصص های اسلوب شهری مطالعه و در هماهنگی با طرح‌های بالادست، جایگاه محدوده در مجموعه شهری مشخص و راهبردهای هدایت کننده مداخله در آن تدوین شده است. 
شهردار خمین اظهار داشت: در گام دوم نیز بر مبنای راهبردهای ساختاری، طرح تفضیلی در قالب یک چارچوب طراحی شهری برای هدایت توسعه تهیه و با بررسی دقیق و گونه ‌شناسی فرسودگی ‌ها، سیاست‌‌ گذاری انجام شده است. 

مرتضیان افزود: در صورت همکاری شهروندان متقاضی نوسازی و ارایه تسهیلات کم بهره از سوی بانک های عامل به متقاضیان، در آینده می توان چهره بافت فرسوده شهر را متحول کرد.

شهردار خمین ادامه داد: در طرح بازآفرینی خمین از مجموع محله های مشخص شده شهر خمین، سه محله همجوار بیت تاریخی امام خمینی(ره)، اسماعیل بیگی و محسن آباد در اولویت اجرای بهسازی و نوسازی قرار گرفته اند.

وی اضافه کرد: در این راستا طرح 24 متری یادگار امام، مجتمع آفتاب و خیابان فردوسی این شهرستان در حال اجرا است.

گالری تصاویر

ستاد بازافرینیستاد بازافرینیستاد بازافرینیستاد بازافرینی

دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری خمین


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها