Portal_background_image

جلسه شوراي حفاظت از منابع آب شهرستان خمين برگزار شد

جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خمین به ریاست احمد طهرانی فرماندار شهرستان خمین و با حضور شجاعیان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان و تعدادی از مسوولان دستگاه های اجرایی مرتبط در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد .

در این جلسه فرماندار شهرستان خمین اظهار داشت : با توجه به خشکسالیهای اخیر در کشور سطح آبهای زیرزمینی به شدت پائین رفته است و از آنجایی که آب هیچ جایگزینی ندارد و نمی توان کمبود آن را به سادگی جبران نمود ، باید در این زمینه حساسیت بیشتر به خرج بدهیم و در خصوص مصرف بهینه آب و جلوگیری از هدر رفت آن چاره ای بیاندیشیم .

وی در ادامه با تاکید بر لزوم برخورد جدی با برداشت کنندگان غیر مجاز از سفره های زیزمینی افزود : برخورد با متخلفانی که به صورت غیر مجاز از منابع آبی برداشت می کنند محدود کردن کشاورز نیست بلکه مصرف بهینه آب است.

احمد طهرانی افزود: چاه غیر مجاز نباید در این شهرستان حفر شود و نظارت مستمر در این راستا ضروری است.

وی، خواستار تسریع در اتصال 6 روستا به خط انتقال آب از سد کوچری به خمین شد و افزود: این روستاها با مشکل جدی آب آشامیدنی مواجه هستند که لازم است در اتصال آن ها به این خط انتقال تسریع شود.

در ادامه رئیس اداره امور آب شهرستان خمین نیز اظهار داشت : حجم کسری مخزن سفره های زیر زمینی خمین در 10 سال اخیر به 10 و نیم میلیون متر مکعب رسیده است.

وی در ادامه افزود : حجم فعلی مخازن سفره زیرزمینی این شهرستان نگران کننده است به طوری که کسری مخزن تجمعی 105 میلیون متر مکعب برآورد شده است.

حمید رنجبری ادامه داد : مصرف بی‌رویه و کم توجهی به وضعیت منابع آبی سبب شده تا خمین با افت شدید منابع آبی مواجه شود. 

وی با بیان اینکه در سال زراعی جاری 121 میلیمتر بارندگی در این شهرستان ثبت شده است افزود: این میزان بارش نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته 368 درصد و نسبت به بارندگی دراز مدت 38 درصد افزایش یافته است.

رئیس منابع آب خمین گفت: افت مخازن زیر زمینی خمین تداوم دارد و بارش ها جبران خشکسالی را نمی کند.

رنجبری ادامه داد: با توجه به وضعیت منابع آب زیرزمینی دشت خمین، برخورد با متخلفانی که از منابع آبی این شهرستان برداشت غیر مجاز دارند، تشدید شده است.

وی گفت: 200 مورد اخطاریه در این راستا صادر شده و 32 حلقه چاه غیر مجاز با حکم قضایی مسدود شده است.

وی افزود: در سال های گذشته چاه هایی مسدود شده که دوباره احیا شده و احیای این چاه ها که بیشتر در روستای پندرجان است غیر مجاز صورت گرفته و به زودی مسدود می شود.

گالری تصاویر

شورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آب

دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری خمین


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها