Portal_background_image

جلسه شوراي حفاظت از منابع آب شهرستان خمين برگزار شد

جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خمین به ریاست احمد طهرانی فرماندار شهرستان خمین و با حضور متقی معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار ، شجاعیان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان و تعدادی از مسوولان دستگاه های اجرایی مرتبط در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد .

در این جلسه فرماندار شهرستان خمین اظهار داشت : راهبرد حفظ و نگهداری منابع موجود، درست مصرف کردن آب است که در حال حاضر تعداد 32 حلقه چاه کشاورزی در خمین بیشتر از سهمیه پروانه بهره داری آب مصرف می کنند که لطمات جبران ناپذیری به مخازن سفره های این شهرستان می زند.

وی در ادامه افزود : چاههای آبی که اضافه برداشت آب دارند باید قبل از کشت بهاره تعیین وضعیت شوند و چاههایی که در ساعت پیک مصرف اب دارند نیز ملزم به رعایت ساعت مصرف شوند.

احمد طهرانی ادامه داد: با توجه به نیاز سفره های زیرزمینی به آب در کنار برنامه های کشاورزی باید مدیریت مصرف بهینه و هوشمند شدن چاه های برداشت آب تداوم یابد.

فرماندار شهرستان خمین به اقدامات موثر برای مدیریت مصرف اب نظیر جدا ساز ی آب فضای سبز از آب آشامیدنی ، استفاده از سیستم آبیاری نوین در بخش کشاورزی و فضای سبز و.. اشاره کرد و افزود: برای افزایش بهره وری آب همه مسئولان و مردم باید تلاش کنند .

احمد طهرانی افزود: باید شرایط کم آبی را پذیرفت چرا که تغییر اقلیم دست انسان نیست اما می تواند در بهره وری موثر باشد.

وی افزود: برگزاری همایش آب و آینده مدیریت بهینه مصرف آب در راستای فرهنگ سازی مصرف اثربخش است و خمین سومین شهرستان استان بعد از فراهان و خنداب است که اقدام به برگزار ی این همایش می کند.

فرماندار شهرستان خمین افزود: این همایش در 27 دی ماه با حضور صاحب نظران ، نخبگان ، مخترعان و مسئولان استانی برگزار می شود و در این همایش راهبرهای علمی و موثر برای مدیریت مصرف آب و فرهنگ سازی صرفه جویی در آب ارائه می شود.

در ادامه رئیس منابع آب خمین نیز در این نشست گفت: برداشت مجاز آب از دشت خمین بر اثر مصوبه مدیریت منابع آب ایران سه هزار ساعت در فصل زراعی است .

حمید رنجبری افزود: فصل زراعی از اردیبهشت ماه آغاز و تا پایان آبان ماه اعلام شده است و هر بهره برداری بر اساس ساعت مجاز و نحوه برداشت در پروانه بهره برداری مجاز به برداشت آب است.

وی بیان کرد: چاههایی که بدون آب هستند بایستی تغییر محل و یا کف شکنی شوند و ساعت کارکرد چاهها اضافه نخواهد شد.

رئیس منابع آب خمین افزود: اضافه برداشت سه و نیم میلیون متر مکعبی آب در بخش کشاورزی خمین معضل آب این شهرستان را تشدید کرده است.

در ادامه مدیر جهاد کشاورزی خمین نیز گفت: 354 طرح آبیاری تحت فشار به وسعت هشت هزار و 500 هکتار در زمنیهای کشاورزی این شهرستان اجرا شده است.   

عباس ارشدی افزود: زمنیهای کشاورزی مستعد اجرای آبیاری نوین در این شهرستان 17 هزار هکتار است که تاکنون نیمی از آن مجهز به سامانه آبیاری نوین شده است.

وی بیان کرد : سالانه 6 هزار و 250 هکتار از اراضی این شهرستان گندم کشت می شود که آبیاری یک هزار و 784 هکتار آن با سامانه آبیاری نوین است.

مدیر جهاد کشاورزی خمین ادامه داد: سالانه چهار هزار و 260 هکتار جو ، 530 هکتار یونجه و 125 هکتار سیب زمینی کشت می شود که همه این سطح های زیر کشت مجهز به طرحهای آبیاری نوین هستند.

ارشدی وسعت مزارع لوبیا را 2 هزار و 200 هکتار بیان کرد و افزود: 605 هکتار این وسعت مجهز به سیستم آبیاری تحت فشار شده است.

وی اظهارداشت: آبیاری تحت فشار راهبردی موثر برای جلوگیری از هدر رفت آب است و اجرای آن در بخش کشاورزی این شهرستان باعث صرفه جویی 40 میلیون متر مکعب آب در هر سال زراعی شده است.

مدیر جهاد کشاورزی خمین گفت: افزایش کمی و کیفی 30 درصدی محصولات کشاورزی، صرفه جویی 25 درصدی در مصرف کود و سموم شیمیایی نسبت به آبیاری غرقابی، سلامت محیط زیست، کاهش هزینه تسطیح، از مهمترین مزایای استفاده از سامانه آبیاری نوین است.

ارشدی اظهارداشت: در صورتی که سیستم آبیاری تحت فشار اجرا نمی شد با کاهش سطح زیر کشت و نگه داشت سطح تولید افزایش نمی یافت و محصولات کشاورزی جوابگوی رشد جمعیت نبود.

وی ادامه داد: تغییر سیستم و اصلاح روشهای ابیاری در گلخانه ها ، باغات و اراضی زراعی ، توزیع بذور اصلاح شده و مقاوم به تنش خشکی از برنامه های اجرایی برای کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی است.

گالری تصاویر

شورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آب

دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری خمین


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها