Portal_background_image

جلسه شوراي حفاظت از منابع آب شهرستان خمين برگزار شد

جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خمین به ریاست احمد طهرانی فرماندار شهرستان خمین و با حضور متقی معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار ، شجاعیان دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ، بخشداران مرکزی و کمره و تعدادی از مسوولان دستگاه های اجرایی مرتبط در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد .

در این جلسه فرماندار شهرستان خمین ضمن ابراز خشنودی از بارندگی های سال جاری ، بر جلوگیری از اضافه برداشت از چاه های شهرستان تاکید نموده و اظهار داشت : حفاظت از منابع آب باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود و اعضای شورای حفاظت منابع آب شهرستان شرایط را به گونه ای فراهم کنند تا با استفاده از برنامه های علمی و ارشادی همراهی همه قشرها جلب شود.

احمد طهرانی در ادامه افزود : منابع آب و توزیع برق باید در قالب بازدید مشترک با استفاده از ظرفیت های قانونی برای جلوگیری از اضافه برداشت چاره اندیشی کنند.

فرماندار شهرستان خمین عنوان کرد: باید تلاش برای مذاکره و اقناع بهره برداران مضاعف شود و در صورتی که از سوی این افراد همکاری نباشد با مداخله مراجع قضایی نسبت به پر کردن 32 حلقه چاه غیر مجاز باقی مانده بر اساس الزامات قانونی اقدام شود.

در ادامه ئیس منابع آب خمین نیز گفت: تعداد 100 حلقه چاه غیر مجاز در این شهرستان در سال گذشته مسدود و از مدار مصرف کشاورزی خارج شده است.

وی در ادامه افزود : 37 حلقه از این چاه ها دارای فرم شماره پنج است و 63 حلقه دیگر نیز جدید حفر شده بود که از مدار مصرف خارج شد.

وی اظهار داشت: با مسدود شدن این چاه ها یک میلیون و 600 هزار متر مکعب آب ذخیره سازی شد.

رئیس منابع آب خمین بیان کرد: 2 حلقه چاه که اضافه برداشت بیش از پروانه داشت نیز در زمره چاه های مسدود شده است که با مهر وموم این چاه ها 200 هزار متر مکعب آب ذخیره سازی شد.

رنجبرافزود: در صورتی که از فعالیت هرچاه غیر مجاز جلوگیری شود 10 لیتر آب بر ثانیه ذخیره سازی و در مجموع سالانه سه و نیم میلیون متر مکعب آب دخیره سازی می شود.

وی عنوان کرد: شمار چاه های کشاورزی خمین که بیش از سهم مجاز برداشت دارند 33 حلقه است و اضافه برداشت از این چاه ها لطمه جبران ناپذیری به مخازن سفره های آب زیرزمینی می زند. 

رئیس منابع آب خمین در خصوص بارندگی مناسب سال زراعی جاری، افزود : بیش از 500 میلیمتر بارندگی در این شهرستان ثبت شده که 2 برابر بارندگی سال گدشته است.

رنجبر ادامه داد: بارندگی مطلوب امسال باعث شده که کشاورزان از آب چاه ها کمتر استفاده کنند و این امر تاثیر به سزایی در حفظ منابع زیرزمینی دارد.

گالری تصاویر

شورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آبشورای حفاظت از منابع آب

دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری خمین


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها