Portal_background_image

جلسه كارگروه تخصصي امور اجتماعي ، فرهنگي وخانواده شهرستان خمين برگزار شد

جلسه کارگروه اجتماعی ، فرهنگی وخانواده شهرستان خمین به ریاست انصاری معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی فرماندار و اعضای شورا و با محوریت انجمن کتابخانه ها ، شورای سالمندان و مناسب سازی محیط فیزیکی معلولین وجانبازان در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد .

در این جلسه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرماندار خمین اظهار داشت : کشور در آستانه ورود به میانسالی قرار دارد، با این حال پاسخگویی به نیازهای قشر جوان از ضرورت های مهم جمعیت‌شناسی به شمار می رود.

حسن انصاری در ادامه افزود: توجه به جمعیت انبوه جوانان و میانسالان از راه ایجاد فرصت‌های شغلی و تامین رفاه برای آنان است تا به لحاظ فردی در آینده، سالمندان سالم و موفقی باشند و هم به از نظر اجتماعی باعث رشد اقتصادی و اجتماعی شوند.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی ادامه داد: اجرای این بیانیه در سطح شعار و پوستر نماند و عملیاتی شدن آن در دستور کار نهادهای مورد خطاب بیانیه قرار گیرد.  

در ادامه سرپرست معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی وخدمات درمانی خمین نیز با بیان اینکه ۱۵ درصد از جمعیت این شهرستان معادل ۱۵ هزار نفر را سالمندان تشکیل می‌دهند، گفت: جامعه به سمت سالمندی پیش می رود و فراهم نبودن زیرساختهای لازم سالمند ممکن است مشکلاتی را در آینده برای این قشر ایجاد کند بنابر این برنامه‌ریزی برای تامین نیازهای این قشر ضروری است.

محمد علی عروجی در ادامه افزود: هشت هزار سالمند ساکن روستا هستند و هفت هزار سالمند در شهر زندگی می کنند و  ۵۶ درصد از جمعیت سالمند خمین زیرپوشش مراقبت‌های بهداشتی قرار دارند.

وی با بیان اینکه ۲۱ درصد مراقبت‌های سالمندی در این شهرستان انجام شده در حالی که شاخص این مراقبت‌ها در کشور ۱۵ درصد است، گفت: وسایل توانبخشی نظیر واکر و سمعک از نیازهای ضروری سالمندان به ویژه در مناطق روستایی است.

وی، برگزاری کارگاه های آموزشی حقوق سالمندان، خودمراقبتی و تغذیه را از برنامه‌های دانشکده علوم پزشکی به منظور مراقبت از سلامت سالمندان عنوان کرد.

در ادامه رئیس بهزیستی خمین نیز در این کارگروه درمان را یکی از مشکلات سالمندان این شهرستان دانست و گفت: مناسب سازی ادارات برای سالمندان در دستور کار دستگاه‌های دولتی است.

اسماعیل خانجانی افزود: بهزیستی به تنهایی توانایی تهیه لوازم توانبخشی برای سالمندان شهرستان را ندارد و کمک خیرین در این زمینه ضروری است.

وی اظهار داشت: ۱۰ درصد از جمعیت تحت پوشش بهزیستی در هر سال باید از چرخه خدمات این نهاد حمایتی خارج شوند اما تعدادی در هر سال به این جمعیت افزوده می‌شود.

رییس بهزیستی خمین گفت: مهاجران روستا و شهرهای همسایه در مناطق حاشیه‌ای خمین ساکن شدند و مسکن، ازدواج فرزندان و بیماری مهمترین مشکل این افراد است.

خانجانی تصریح کرد: به منظور تهیه جهیزیه برای ازدواج فرزندان خانواده‌های حاشیه نشین در خمین پویش ازدواج در این شهرستان راه اندازی شده است که در آن کمک‌های خیرین جمع آوری می‌شود و تفاهم نامه‌ای نیز  با سالن‌های پذیرایی  به منظور برگزاری ازدواج آسان در خمین  بسته شده است.

گالری تصاویر

کارگروه اجتماعیکارگروه اجتماعیکارگروه اجتماعی

دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری خمین


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها