Portal_background_image

جلسه هماهنگي ساماندهي منطقه تفريحي بوجه خمين برگزار شد

جلسه هماهنگی ساماندهی منطقه تفریحی بوجه خمین با حضور نوبخت معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور ، غیبی رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ، احمد طهرانی فرماندار شهرستان خمین ، محمدی مدیر کل منابع طبیعی استان و تعدادی از مسئولان دستگاه های اجرایی مرتبط در شهرستان در محل دفتر فرماندار برگزار شد .

در این جلسه فرماندار شهرستان خمین اظهار داشت : پارک جنگلی بوجه در این شهرستان نماد طبیعت و تنها مرکز تفریحی شهرستان است.

احمد طهرانی افزود: خشکسالی سال های اخیر برپارک تفریحی بوجه نیز تاثیرات منفی داشته اما تلاش شده با درختکاری و گل کاری پوشش گیاهی آن حفظ و فضای مناسبی برای تفریح شهروندان ایجاد شود.

در ادامه معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: به خطر افتادن امنیت طبیعی کشور با نوسانات زیستی مانند کم آبی، امنیت ملی را با چالش رو برو می کند.

نوبخت تصریح کرد: برای حل این مشکل باید پوشش گیاهی احیا و برداشت از آب های زیرزمینی به درستی مدیریت شود.

وی با اشاره به اینکه در سال 96 بهره برداری از جنگل های کشور، پایان داده شد گفت: براین اساس حمل هرگونه درخت زنده، ایستاده یا بریده شده ممنوع اعلام شد.

معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: 2 هزار و 800 گونه گیاهی از هشت هزار گونه گیاهی کشور در جنگل های شمال قرار دارد.

نوبخت افزود: قدمت جنگل های شمال بین 2 و نیم تا 60میلیون سال است و در پنج منطقه رویشی 14 میلیون و 355 هزار و700 هکتار جنگل وجود دارد.

معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: ایران 11 اقلیم از 13 اقلیم جهان را دارد و پل ارتباطی بین اقلیم های مختلف در نظرگرفته می شود.

در ادامه رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز اظهار داشت : بر اساس ماده یک قانون حفظ ذخایر جنگلی، یک هزار و 727 گونه انحصاری در این ذخیره گاه ها در حال حفظ و نگهداری است. 

وی بیان کرد: یکی از این گونه های انحصاری، بلوط شازند است که گونه منحصر به فرد در استان مرکزی است که زیر چتر برنامه های حفظ و احیا قرار دارد.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری از ثبت جهانی 9 ذخیره گاه جنگلی در کشور خبر داد و افزود: جنگل های با قدمت و باستانی شمال، منحصر به فرد هستند که قابلیت ثبت جهانی را دارند.

غیبی تعداد پارک های جنگلی در دست کاشت را 379 پارک بیان کرد و افزود: 113 پارک در شمال ، 266 پارک در خارج از شمال است که مدیریت 142 پارک جنگلی در خارج از شمال به شهرداری و افراد حقیقی و حقوقی واگذار شده است.

وی ادامه داد: سازمان جنگل ها آمادگی واگذاری مدیریت جنگل ها را برای ایجاد اشتغال و اجرای طرح های توسعه ای به افراد حقیقی و حقوقی با قرارداد 15 تا 30 سال را دارد.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: تاکنون 300 بوستان در روستاها با همکاری دهیاری ها و بخشداری ها احداث شده است که این بوستان ها نیز قابلیت واگذاری به افراد حقیقی و حقوقی را دارند.

غیبی اظهارداشت: بر اساس برنامه ششم توسعه، 75 هزار هکتار جنگلکاری در قالب زراعت چوب باید در دستور کار قرار گیرد چرا که بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی بهره وری چوب در جنگل های شمالی ممنوع شده است.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: آب طرح زراعت چوب از پساب تامین می شود و خلاء وارداتی چوب نیز با اجرای این طرح جبران می شود.

غیبی افزود: طرح جنگل کاری اقتصادی و مشارکتی از سال 93 با هدف افزایش پوشش گیاهی در عرصه های طبیعی آغاز شده و از این میزان جنگل کاری تاکنون مدیریت چهار هزار هکتار آن بر اساس قراردادهای 15 تا 30 سال به واجدان شرایط واگذار شده است.

وی در خصوص سرانه جنگل کشور گفت: سرانه جنگل کشور یک سوم شاخص جهانی است چرا که ایران دارای اقلیمی خشک و نیمه خشک است.

گالری تصاویر

جلسه هماهگی ساماندهی منطقه تفریحی بوجهجلسه هماهگی ساماندهی منطقه تفریحی بوجهجلسه هماهگی ساماندهی منطقه تفریحی بوجهجلسه هماهگی ساماندهی منطقه تفریحی بوجه

دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری خمین


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها