Portal_background_image

كارگاه توجيهي طرح تدوين برنامه توسعه اقتصادي و اشتغال زايي روستاهاي منتخب شهرستان خمين برگزار شد

کارگاه توجیهی طرح تدوین برنامه توسعه اقتصادی و اشتغال زایی روستاهای منتخب شهرستان خمین با حضور متقی معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار ، بخشداران مرکزی و کمره ، توسلی مدیر مرکز آموزش و پژوهشهای توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و جمعی از دهیاران بخش مرکزی و کمره شهرستان خمین در محل فرمانداری برگزار شد .

در این کارگاه مدیر مرکز آموزش و پژوهشهای توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گفت: طرح مطالعاتی 545 روستا در این استان به منظور توسعه و اشتغال هدف گذاری شده است.

احمد توسلی در ادامه افزود: طرح توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستاهای منتخب در راستای ماده 24 قانون برنامه ششم توسعه و طرح توسعه پایدار منظومه‌های روستایی، اقتصاد و اشتغال روستایی اجرا می شود.

وی با اشاره به اینکه براساس این ماده پنج هزار روستا در سطح کشور در هر سال باید مورد مطالعه قرار گیرد، تصریح کرد: سهم استان مرکزی در هر سل 109 روستا است.

مدیر مرکز آموزش و پژوهشهای توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی اظهار داشت: اجرای این طرح از سال 1396 آغاز شده و در مرحله اول 64 روستا توسط دانشگاه خوارزمی در استان مرکزی مطالعه شد.

توسلی گفت: در مرحله دوم اجرای طرح مطالعاتی روستا، مطالعه 189 روستا از منطقه  شمالی استان مرکزی شامل ساوه و زرندیه آغاز شد.

وی افزود: طرح مطالعاتی 136 روستا در مناطق جنوبی و مرکزی استان مرکزی شامل خمین، محلات، دلیجان، بخشی از اراک، خنداب و شازند توسط شرکت شهریگ در حال انجام است.

مدیر مرکز آموزش و پژوهشهای توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی اضافه کرد: طرح مطالعاتی در 62 روستا در این استان کامل شده است.

 توسلی، هدف کلی طرح را ایجاد یک ساختار اقتصادی متناسب با روستا، احیای بافت اقتصادی آن و ایجاد هسته اصلی تولید ارزش‌ها در روستاها بیان کرد.

مدیر مرکز آموزش و پژوهشهای توسعه و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی گفت: شناسایی ظرفیت روستاها و افزایش منزلت آنها و نقش اقتصادی روستاها از اهداف اجرای طرح است.

وی با بیان اینکه اقتصاد و معیشت، مهم‌ترین نیاز روستاییان است، اظهار داشت: با تامین این نیازها بستر ماندگاری روستاییان در روستا فراهم و از مهاجرت آن‌ها به حاشیه شهرها جلوگیری می شود.

توسلی افزود: مشاور برای جمع آوری اطلاعات میدانی در مناطق روستایی منتخهب حضور پیدا می کندو براساس اطلاعات سرشماری جمعیتی، جهادکشاورزی، بانک اصناف استان، سامانه کارا با اطلاعات مشاورین تطبیق و برنامه های پیشنهادی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارایه می شود.

گالری تصاویر

کارگاه آموزشی توسعه روستاییکارگاه آموزشی توسعه روستاییکارگاه آموزشی توسعه روستایی

دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری خمین


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها