Portal_background_image

نشست مدير عامل شركت آب منطقه اي استان با فرماندار شهرستان خمين

نشست مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان با فرماندار شهرستان خمین با موضوع برنامه ریزی جهت تخصیص آب از سد کوچری ، پساب فاضلاب و سد فرنق برای رفع مشکل آب معدن زر اختران و مجتمع گل و گیاه شهرستان در محل دفتر فرماندار برگزار شد .

در این نشست ابتدا مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی با اشاره به وضعیت ذخیره آبی استان اظهار داشت : 90 میلیون متر مکعب آب پشت 2 سد الغدیر ساوه ، کمال صالح اراک و 60 سد کوچک دیگر در سال آبی گذشته ذخیره سازی شد .

عزت الله آمره ای افزود: اجرای طرح های حفاظتی و تعادل بخشی باعث ذخیره سازی و بهبود وضعیت تغذیه سفره های زیر زمینی در این استان شد.

وی ادامه داد: اقدامات موثری در حوزه آبریز رودخانه های این استان پارسال انجام شد به طوری که برخی از رودخانه بعد از گذشت هشت سال امسال سیلابی شدند و ذخیره مخزن آب سد الغدیر ساوه به 2 برابرافزایش یافت.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی بیان کرد: سفره های زیر زمینی در چندین دشت با افزایش افت مواجه بودند که با اقداماتی نظیر پر کردن چاه های کشاورزی غیرمجاز، پیشگیری از حفاری چاه غیر مجاز، اصلاح و تعدیل پروانه بهره برداری، خاموشی چاه‏ها در فصول غیر زراعی و جلوگیری از کاشت محصولات جالیزی از افت این دشتها جلوگیری شد.

آمره بیان کرد: مجموع این اقدامات باعث شد تابستان امسال در بخش تامین آب آشامیدنی شهری مشکل جیره بندی و قطعی اب وجود نداشته باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی استان مرکزی تصریح کرد: این اقدامات تداوم دارد و یک هزار چاه غیر مجاز کشاورزی در حال گذر ازفرایند قضایی هستند و بزودی احکام آن ها صادر و مسدود می شوند.

آمره‏ای گفت: براساس پیش‏بینی‏های هواشناسی سال زراعی جاری استان مرکزی بارندگی نرمال و پربارشی دارد و با خشکسالی بارندگی مواجه نمی‏شود.

در ادامه فرماندار شهرستان خمین نیز اظهار داشت : معدن طلا و مجتمع گل و گیاه این شهرستان با کمبود آب مواجه هستند.

احمد طهرانی افزود : آبدهی چاه آب مجتمع گل و گیاه این شهرستان در تابستان به ویژه در شهریور ماه کم شد و تامین آب به گلخانه ها فعال این مجتمع را با مشکل مواجه کرد.

وی ادامه داد: 9 واحد در این مجتمع راه اندازی و فعال است و 2 واحد دیگر در حال راه اندازی است که برای این مجتمع 2 و نیم لیتر آب تخصیص شده که این میزان جوابگوی نیاز گلخانه های فعال و 104 قطعه گلخانه پیش بینی شده در این مجتمع نیست.

فرماندار خمین اظهارداشت: آب مصرفی این مجتمع گلخانه ای از یک حلقه چاه تامین می شود که این چاه 13 و نیم لیتر در ثانیه آبدهی دارد اما بر اساس مجوز 2 و نیم لیتر در ثانیه آب تخصیص شده است.

طهرانی بیان کرد: خرید یک حلقه چاه در اطراف این مجتمع گلخانه برای رفع مشکل زیر ساختی آب ضروری است و یک حلقه چاه دیگر در مجتمع گلخانه ای این شهرستان بایستی حفر شود که فرآیند مطالعات و مکان یابی آن ضروری است.

وی در ارتباط با معدن طلای خمین نیز گفت: آب معدن طلای خمین از یک حلقه چاه با آبدهی حدود چهار لیتر تامین می شود.

فرماندار خمین ادامه داد: بر اساس براورد کارشناسان این معدن ، نیاز آبی این معدن پنج و هفت دهم لیتر در ثانیه است.

وی با بیان اینکه توسعه این معدن نیازمند تامین آب است افزود: اگر چه نیاز آبی این معدن به صورت موردی با آبرسانی سیار از خط انتقال آب کوچری تامین شد اما نیازمند فراهم کردن زیر ساخت آب است.

گالری تصاویر

نشست با مدیر عامل آب منطقه اینشست با مدیر عامل آب منطقه ای

دسته بندی

مسئول روابط عمومی فرمانداری خمین


  پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   

   
   

  مطالب ویژه
  آخرین اخبار دفاتر استانداری

  آخرین اخبار بخشداری ها