1399/04/25 17:39
جلسه ستاد ساماندهي امور جوانان شهرستان خمين برگزار شد
جلسه ستاد ساماندهی امور جوانان شهرستان خمین به ریاست احمد طهرانی فرماندار شهرستان و با حضور انصاری معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی فرماندار ، اتابکی معاون دفتر امور اجتماعی استانداری و سایر اعضای ستاد و با موضوع ترویج و تسهیل بسترهای ازدواج در جوانان در محل فرمانداری برگزار شد .

در این جلسه فرماندار شهرستان خمین اظهار داشت : افزایش تاب آوری جوانان زمینه ازدواج پایدار و تداوم زندگی مشترک را در شهرستان ایجاد می کند.

احمد طهرانی در ادامه افزود: به دلیل کم کاری مسئولان در فرهنگ سازی و توانمندسازی در زمینه ازدواج ، جوانان به عنوان همسر برای ورود به زندگی مشترک موفق تربیت نشدند.

وی با اشاره به اینکه خمین بعنوان شهر پایلوت تسریع در ازدواج در استان مرکزی انتخاب شده است، اظهار داشت: برخی از مصوبات  تحقق تسریع ازدواج در خمین به دلیل نبود امکانات و بسترهای لازم قابلیت اجرایی ندارد و باد در سطح ملی برای آن تصمیم گیری شود.

فرماندار شهرستان خمین گفت: کیمته ای متشکل از دستگاه های متولی ازدواج جوانان و جامعه علمی و روانشناسی برای برسی موانع ازدواج و عوامل طلاق در این شهرستان تشکیل شود.

احمد طهرانی بیان کرد: نبود آموزشهای پیش از ازدواج و دوره های آموزشی مهارتهای زندگی سبب افزایش ازدواجهای پر خطر شده است.

وی افزود: این نوع از ازدواجها که دوام زیادی ندارند در کنار مسائل اقتصادی بسترساز ترس جوانان از تکیل خانواده شده است.

فرماندار شهرستان خمین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره  آسیبهای اجتماعی در مناطق فیروز آباد و احمدآباد شهرستان اضافه کرد: بیان نکردن آسیبها در این مناطق مشکلی را حل نمی کند.

احمد طهرانی گفت: اعتیاد بانوان و استفاده ابزاری از کودکان برای توزیع مواد مخدر در این شهرستان باید مورد توجه جدی دستگاه هایی نظیر بهزیستی قرار گیرد.

وی ادامه داد: حضور کارتون خوابها در اطراف کتابخانه شهید بهشتی خمین امنیت حضور نوجوانان و جوانان برای حضور در این کتابخانه را کاهش می دهد.

فرماندار شهرستان خمین با اشاره به کسب رتبه برتر فرهنگی و اجتماعی این شهرستان در سطح استان مرکزی گفت: اقدامات انجام شده در این ۲ حوزه راضی کننده است اما رضایت بخش نیست.

احمد طهرانی افزود: افزایش کیفی و اثربخشی مصوبات کارگروه اجتماعی و فرهنگی شهرستان و پیگیری مصوبات، آسیبهای اجتماعی را کاهش می دهد.

در ادامه معاون دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی نیز در این جلسه بیان کرد: کاهش آمار ازدواج در استان و خمین متاثر از تغییرات اجتماعی در کشور است.

جواد اتابکی گفت: وضعیت اقتصادی  مهاجرت پسران به شهرهای دیگر از مهمترین عوامل کاهش تمایل جوانان برای ازدواج است.

وی با اشاره به اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج از سال ۸۴ در استان افزود: سازمانهای مردم نهاد و خیرین مهمترین ظرفیتهای اجرای این قانون هستند.

معاون دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی گفت: تخفیف جواز مسکن برای زوجین جوان ، پرداخت تسهیلات ازدواج با شرایط آسان و برگزاری دوره های آموزشی در هفته ازدواج در افزایش آمار ازدواج در این هفته تاثیرگذار است.

در ادامه رئیس اداره ورزش و جوانان خمین نیز در این ستاد با اشاره به اینکه اول تا هفتم مرداد امسال هفته ازدواج است، افزود: برنامه های بزرگداشت این هفته به دلیل مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر برگزار نشدن اجتماعات در فضای مجازی برگزار می شود.

سعید امجدی گفت: در طول این هفته و متناسب با نامگذاری هر روز محتواهایی در زمینه آگاه سازی جوانان نسبت به ازدواج در فضای مجازی شهرستان منتشر می شود .

©2015 Markazi Province (Ostan-mr.ir). All Rights Reserved