1399/05/08 13:17
جلسه شوراي حفاظت از منابع آب شهرستان خمين برگزار شد
جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان خمین به ریاست احمد طهرانی فرماندار شهرستان و با حضور متقی معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار ، شجاعیان دادستان عمومی و انقلاب خمین و تعدادی از مسئولان دستگاه های اجرایی مرتبط در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد .

در این جلسه فرماندار شهرستان خمین اظهار داشت : براساس نظر مدیرکل محیط زیست استان مرکزی انتقال پساب فاضلاب این شهرستان به رودخانه را بهترین راهکار موقت با توجه به شرایط موجود است .

احمد طهرانی گفت: تمام سدها و بندهای خاکی شهرستان با کارکرد جمع‌آوری سیلاب‌ها و روان آب‌های سطحی در زمان بارندگی و حفظ سهمیه اراضی روستایی که از این سدها سهم دارند، باز شوند.

وی ادامه داد: از ۱۸۲ لیتر در ثانیه سهم خمین از سد کوچری، ۱۲۲ لیتر مربوط به حوزه شهری است و ۴۰ روستا باید از آب این سد بهره‌مند شوند که تاکنون به ۳۰ روستا آبرسانی شده است.

فرماندار شهرستان خمین گفت: ۳۸ چاه غیرمجاز آب امسال باید در این شهرستان مسدود شود که تا کنون پنج چاه غیرمجاز با فرم ۵ پر شده است.

احمد طهرانی ادامه داد: ضریب تعدیل پروانه‌های صادر شده در دشت خمین امسال از ۳۳ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافته است و باید ۳۸ حلقه چاه در خمین پر شده و این چاه‌های غیرقانونی مسدود شود.

در ادامه دادستان عمومی و انقلاب خمین نیز اظهار داشت : پساب تصفیه شده فاضلاب این شهرستان باید در بخش‌های تعیین شده مصرف شود و تاخیر در انتقال آن برای امنیت غدایی و سلامت ساکنان روستاهای مجاور تصفیه‌خانه فاصلاب تهدید است.

خسرو شجاعیان افزود: این تقاضای بحق است که سال‌ها نادیده گرفته شده و باید با حساسیت به آن پرداخته شود.

وی ادامه داد: نقشه مسیر انتقال پساب به رودخانه باید هرچه زودتر تهیه شده  و اگر راهکار کارشناسی شده دیگر درباره این پساب وجود دارد که در مدت زمان کمتری نتیجه دارد ارایه و بررسی شود. 

شجاعیان با تاکید بر اینکه اقدامات در راستای پر کردن چاه‌های غیرمجاز آب نباید سبب نارضایتی عمومی مردم شود، ادامه داد: مسدود کردن این چاه‌های غیرقانونی زمانی اثربخش است که بازدارنده بوده و چاه جدیدی حفر نشود.

وی، استفاده از روش‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی را دلیل مهم تعدیل چاه‌های آب بیان کرد و گفت: کشاورزان امروز به میزان نیاز محصولات کشاورزی مزارع را آبیاری می‌کنند.

 دادستان عمومی و انقلاب خمین گفت: اولویت آب آشامیدنی در مناطق روستایی  با ساکنان این مناطق است و اگر در روستایی آب آشامیدنی مازاد بر نیاز اهالی  وجود دارد باید با  اجازه به مناطق دیگر انتقال یابد.

وی با اشاره به اینکه قابلیت پساب فاضلاب خمین در آبیاری فضای سبز نیازمند بررسی است، بیان کرد: با توجه به اینکه شهرداری خمین از پساب فاضلاب سهم دارد، انتقال آب سد فرنق از سوی مدیریت شهری برای آبیاری فضای سبز این شهر باید روال خود را طی کند.

©2015 Markazi Province (Ostan-mr.ir). All Rights Reserved